Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 90-84: Πρώτη εκτός έδρας ήττα για τους Ερυθρόλευκους
Type Here to Get Search Results !

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα του στο Ισραήλ απο τη Μακάμπι Τελ Αβιβ με σκορ 90-84.

Το ματς από την αρχή είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν σωστά τη μπάλα και να σκοράρουν τόσο απο τη γραμμή των 6.75 όσο και κοντά στο καλάθι. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 43-45 υπερ του Ολυμπιακού. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα και έφτασαν τη διαφορά στο +11.

Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή και κατάφεραν με κορυφαίους τους Μπάλντγουιν, Μπράουν και Ντιπαρτολομέο να πάρουν το ματς και να ανέβουν στο 5-4. Για τον Ολυμπιακό που έπεσε στο 6-3 ο Λαρεντζάκης έκανε σπουδαία εμφάνιση με 21 πόντους ενώ αρκετά καλοί ήταν και οι Βεζένκοφ - Παπανικολάου.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου ενώ η Μακάμπι θα φιλοξενηθεί από τον Ερυθρό Αστέρα.