Ιστορική άνοδος της Εθνικής ανδρών στο World Group 1 του Davis Cup
Type Here to Get Search Results !

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αντρές Αντράντε με 2-0 σετ 7-6 (1), 6-1 και έτσι η Εθνική μας ομάδα τένις των ανδρών κέρδισε με 3-1 νίκες του Ισημερινού και ανέβηκε στο World Group 1 του Davis Cup, γράφοντας ιστορία.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε στο 1ο σετ, όπου οι δύο παίκτες κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους και το σκορ παρέμεινε ισόπαλο μέχρι και το 12ο game (6-6). Όμως η συνέχεια ήταν εύκολη για το Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, φτάνοντας με ευκολία στην επικράτηση (7-1).

Η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στο 2ο σετ με τον Στέφανο να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του κερδίζοντας με 6-1 και πετυχαίνοντας τον μεγάλο στόχο της Εθνικής ομάδας.

Νωρίτερα, οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Αλέξανδρος Σκορίλας είχαν γνωρίσει την ήττα με 2-0 σετ (7-6(4), 6-4), κόντρα στους Γκονζάλο Εσκομπάρ και Ντιέγκο Ιντάλγκο, μετά από 2 ώρες αγώνα, με την Εθνική ομάδα του Ισημερινού να μειώνει σε 2-1 νίκες.