ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 68-66: Νικητής στο πρώτο ντέρμπι του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός
Type Here to Get Search Results !

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 68-66.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να ελέγχξει το ρυθμό με μπροστάρη τον Φαλ.

Ωστόσο, στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ανώτερος και με πολυ καλό Μπέικον έτρεξε ένα μεγάλο σερι με αποτέλεσμα να προηγείται στη λήξη του ημιχρόνου με 35-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τα πολλά άστοχα σουτ και απο τις δύο πλευρές το ματς έγινε ντέρμπι με τους Γουόκαπ και Λι να είναι πρωταγωνιστές.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια μικρή διαφορά αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν εκεί και πάλεψε μέχρι την τελευταία φάση αλλά στο τελευταίο σουτ ο Μπέικον αστόχησε και ο Ολυμπιακός τελικά αναδείχθηκε νικητής φτάνοντας τις 9 σερι νίκες απέναντι στους πράσινους.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Βεζένκοφ και Φαλ με 17 και 22 πόντους. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Μπέικον με 20 πόντους ενώ 13 πέτυχαν οι Γουόλτερς και Λι.

Ο Ολυμπιακός έτσι ανέβηκε στο 8-0 ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 5-2 με ματς λιγότερο.