Νίκες για ΑΕΚ και Παναθηναϊκό απέναντι σε Ατρόμητο και Λαμία
Type Here to Get Search Results !

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ απέναντι στον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις του ματς στην ΟΠΑΠ Αρένα, ενώ ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 0-2 στη Λαμία και έκανε το 8/8 στο Ελληνικό Πρωτάθλημα.

Η Αεκ επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου στην Νεα Φιλαδέλφεια με πέναλτι του Άμραμπατ και συνέχισε το νικηφόρο σερί της. Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες έδειξαν καλά στοιχεία με την Αεκ να έχει την κατοχή και τον Ατρόμητο να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Ωστόσο, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που υπήρξαν και για τους δύο αντιπάλους, το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αεκ αύξησε την πίεση της, όμως ο Γιαννιώτης με κομβικές αποκρούσειςκρατούσε όρθιους τους Περιστεριώτες. Οσο περνούσε ο χρόνος το άγχος και η πίεση των γηπεδούχων όλο και μεγάλωναν.

Στο 92′ όμως ο Μαυρομάτης ανέτρεψε τον Μάνταλο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος καταλόγισε πέναλτι. Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε χαρίζοντας την νίκη και τους 3 βαθμούς στην Ένωση.